django CMS - en to sr@latin translation catalogue (153 entries)

en: All
sr@latin: Sve

en: Copy permissions
sr@latin: Iskopiraj privilegije

en: Title
sr@latin: Naslov

en: The default title
sr@latin: Podrazumevani naslov

en: Slug
sr@latin: Slag

en: The part of the title that is used in the URL
sr@latin: Deo naslova koji se koristi u URL-u

en: Menu Title
sr@latin: Naslov u meniju

en: Overwrite what is displayed in the menu
sr@latin: Pregazi ono što je prikazano u meniju.

en: Page Title
sr@latin: Naslov stranice

en: Overwrites what is displayed at the top of your browser or in bookmarks
sr@latin: Pregaziće ono što je prikazano u vrhu pregledača i markerima.

en: A description of the page used by search engines.
sr@latin: Spisak ključnih reči, zadvojenih zapetama, koji koriste pretraživači.

en: Application
sr@latin: Applikacija

en: Hook application to this page.
sr@latin: Veži aplikaciju za ovu stranu.

en: Overwrite URL
sr@latin: Pregazi URL

en: Keep this field empty if standard path should be used.
sr@latin: Ostavite ovo polje prazno ako treba koristiti standardnu putanju.

en: Redirect
sr@latin: Redirekcija

en: Redirects to this URL.
sr@latin: Vrši redirekciju na ovaj URL.

en: A page with this reverse URL id exists already.
sr@latin: Stranica sa zadatim inverznim URL-om već postoji.

en: user
sr@latin: korisnik

en: Add
sr@latin: Dodaj

en: Change
sr@latin: Izmeni

en: Delete
sr@latin: Izbriši

en: Language must be set to a supported language!
sr@latin: Jezik mora biti postaljen na jedan od podržanih!

en: Advanced Settings
sr@latin: Napredna podešavanja

en: Are you sure?
sr@latin: Da li ste sigurni?

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
sr@latin: objekat %(name)s sa primarnim ključem %(key)r ne postoji.

en: Database error
sr@latin: Greška baze podataka

en: You do not have permission to publish this page
sr@latin: Nemate privilegije da izbrišete ovu stranu

en: Title and plugins with language %(language)s was deleted
sr@latin: Naslov i plagin na jeziku %(language)s je obrisan

en: You do not have permission to change this page's in_navigation status
sr@latin: Nemate privilegije da izmenite status ove strane "u navigaciji"

en: View restriction
sr@latin: Prikaži ograničenja

en: View restrictions
sr@latin: Prikaži ograničenja

en: Page permissions
sr@latin: Privilegije strane

en: User & Group permissions
sr@latin: Privilegije korisnika i grupe

en: Page permissions management
sr@latin: Upravljanje privilegijama strane

en: Logout
sr@latin: Odjavi se

en: Language
sr@latin: Jezik

en: Page
sr@latin: Strana

en: Delete page
sr@latin: brisanje

en: Select a valid site
sr@latin: Izaberite važeći sajt

en: Select a valid page
sr@latin: Izaberite važeću stranicu

en: position
sr@latin: pozicija

en: language
sr@latin: jezik

en: creation date
sr@latin: datum kreiranja

en: can edit
sr@latin: može da menja

en: can add
sr@latin: može da doda

en: can delete
sr@latin: može da izbriše

en: can change advanced settings
sr@latin: može da menja napredna podešavanja

en: can publish
sr@latin: može da objavljuje

en: can change permissions
sr@latin: može da menja dozvole

en: can move
sr@latin: može da premešta

en: view restricted
sr@latin: pregled nije dozvoljen

en: can recover pages
sr@latin: može da povrati stranu

en: group
sr@latin: grupa

en: sites
sr@latin: sajtovi

en: created by
sr@latin: kreirao

en: changed by
sr@latin: izmenio

en: publication date
sr@latin: datum objavljivanja

en: publication end date
sr@latin: datum okončanja objave

en: in navigation
sr@latin: u navigaciji

en: attached menu
sr@latin: povezani meni

en: template
sr@latin: šablon

en: login required
sr@latin: potrebno prijavljivanje

en: menu visibility
sr@latin: vidljivost u meniju

en: application
sr@latin: aplikacija

en: site
sr@latin: sajt

en: Grant on
sr@latin: Postavi prava za

en: page
sr@latin: strana

en: for logged in users only
sr@latin: samo za prijavljene korisnike

en: for anonymous users only
sr@latin: samo za anonimne korisnike

en: When the page should go live. Status must be "Published" for page to go live.
sr@latin: Da bi se strana objavila, nepophodno je da joj status bude "Objavljeno".

en: When to expire the page. Leave empty to never expire.
sr@latin: Kada ističe objava strane. Ostavite prazno ako nikad ne ističe.

en: All ancestors will not be displayed in the navigation
sr@latin: Neće svi pretci biti prikazani u navigaciji

en: The template used to render the content.
sr@latin: Šablon koji se koristi za prikaz sadržaja.

en: limit when this page is visible in the menu
sr@latin: ograniči kada je ova strana vidljiva u meniju

en: pages
sr@latin: strane

en: default
sr@latin: podrazumevano

en: Current page
sr@latin: Trenutna strana

en: Page children (immediate)
sr@latin: Potomci strane (neposredni)

en: Page and children (immediate)
sr@latin: Strana i potomci (neposredni)

en: Page descendants
sr@latin: Potomci strane

en: Page and descendants
sr@latin: Strana i potomci

en: on page level
sr@latin: na nivou strane

en: frontend view restriction
sr@latin: zabrana prikaza na frontendu

en: can recover any deleted page
sr@latin: može da povrati bilo koju sačuvanu stranu

en: If none selected, user haves granted permissions to all sites.
sr@latin: Ako ništa nije selektovano, korisnik je da privilegije za sve sajtove.

en: Page global permission
sr@latin: Globalna prava pristupa za stranicu

en: Pages global permissions
sr@latin: Globalna prava pristupa za stranice

en: Page permission
sr@latin: Prava pristupa strane

en: Add page permission requires also access to children, or descendants, otherwise added page can't be changed by its creator.
sr@latin: Privilegije za dodavanje strane takođe zahteva pravo pristupa deci ili potomcima. U suprotnom, strana se neće moći menjati od strane njenog tvorca.

en: User (page)
sr@latin: Korisnik (strana)

en: Users (page)
sr@latin: Korisnici (strana)

en: User group (page)
sr@latin: Grupa korisnika (strana)

en: User groups (page)
sr@latin: Grupe korisnika (strana)

en: width
sr@latin: širina

en: <Empty>
sr@latin: <Prazno>

en: title
sr@latin: naslov

en: overwrite the title (html title tag)
sr@latin: pregazi naslov (html tag title)

en: overwrite the title in the menu
sr@latin: pregazi naslov u meniju

en: description
sr@latin: opis

en: slug
sr@latin: slag

en: Path
sr@latin: Putanja

en: redirect
sr@latin: redirekcija

en: is published
sr@latin: objavljen

en: Advanced options
sr@latin: Napredna podešavanja

en: Generic
sr@latin: Opšte

en: Save
sr@latin: Sačuvaj

en: Log in to administration <a href="%(login_url)s">here</a>.
sr@latin: Prijavite se u administraciju <a href="%(login_url)s">ovde</a>.

en: Username:
sr@latin: Korisničko ime:

en: Password:
sr@latin: Lozinka:

en: Change a page
sr@latin: Izmeni stranu

en: Home
sr@latin: Početna

en: View on site
sr@latin: Prikaži na sajtu

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
sr@latin[0]: Molimo ispravite navedene greške.
sr@latin[1]: Molimo ispravite navedene greške.
sr@latin[2]: Molimo ispravite navedene greške.

en: All permissions
sr@latin: Sva prava

en: Loading...
sr@latin: Učitavanje...

en: Save and continue editing
sr@latin: Sačuvaj i nastavi izmenjivanje

en: User
sr@latin: Korisnik

en: Group
sr@latin: Grupa

en: Can edit
sr@latin: Može da izmeni

en: Can add
sr@latin: Može da doda

en: Can delete
sr@latin: Može da izbriše

en: Can publish
sr@latin: Može da objavi

en: Can change permissions
sr@latin: Može da izmeni privilegije

en: Can move
sr@latin: Može da premesti

en: Can view
sr@latin: Može da gleda

en: (global)
sr@latin: (globalni)

en: (current)
sr@latin: (tekući)

en: Page doesn't inherit any permissions.
sr@latin: Strana ne nasleđuje nijedno pravo pristupa

en: Save as new
sr@latin: Sačuvaj kao novi

en: Save and add another
sr@latin: Sačuvaj i dodaj još

en: Basic Settings
sr@latin: Osnovna podešavanja

en: Copy
sr@latin: Kopiraj

en: Cut
sr@latin: Iseci

en: List of pages
sr@latin: Spisak strana

en: Successfully moved
sr@latin: Uspešno premešteno

en: Copy options
sr@latin: Opcija kopiranja

en: Choose copy options
sr@latin: Izaberite opcije kopiranja

en: Preview
sr@latin: Pregled

en: Publish
sr@latin: Objavi

en: Unpublish
sr@latin: Povuci objavu

en: Available plugins
sr@latin: Dostupni plagini

en: Login
sr@latin: Prijavljivanje

en: Cancel
sr@latin: Odustani

en: Are you sure you want to delete this plugin?
sr@latin: Da li ste sigurni da želite da izbrišete ovaj plagin?

en: Add Another
sr@latin: Dodaj još

en: published
sr@latin: objavljeno

en: Page not found on %(domain)s
sr@latin: Strana nije pronađena na %(domain)s

en: A template tag couldn't find the page with lookup arguments `%(page_lookup)s
    `. The URL of the request was: http://%(host)s%(path)s
sr@latin: Template tag ne može pronaći stranu sa parametrima `%(page_lookup)s
    `. URL je bio: http://%(host)s%(path)s

en: email address
sr@latin: mailto

en: Inherit the template of the nearest ancestor
sr@latin: Nasledi šablon najbližeg pretka

en: CMS - your user account was created.
sr@latin: CMS - Vaš nalog je kreiran.

en: CMS - your user account was changed.
sr@latin: CMS - Vaš nalog je izmenjen.
